Telephone: +386 (0)7 384 51 00
11.02.2019
23.01.2019
We are exhibiting on Aviation Week Network's MRO MIDDLE EAST 2019, which will be held on February 11th...
12.12.2018
A Slovenian producer of industrial doors, for hotels, companies, shopping malls, hospitals, tunnels etc....
19.05.2016
19.05.2016
29.11.2010
Reportage from local TV station on 2. FerroECOBlast Dry ice conference, which took place on tuesday,...
Dodajte veću vrednost svojim proizvodima visoke tehnologije i povećajte njihov životni vek, dok ih štitite od kvarova poput habanja, istrošenosti i pucanja usled korozije pomoću naše tehnologije mikro kovanja.
Naša dokazana tehnologija mikro kovanja garantuje povećanje izdržljivosti opterećenja i do 800% i trajanje radnog veka do 1000%.
Sačmarenje kuglicama (mikro kovanje) je postupak hladne obrade u kojem se površina bombarduje kuglicama. Svaka kuglica udara u metal kao mali čekić i pravi mala udubljenja na površini. Kako bi nastalo udubljenje, površinski sloj metala mora da ima granicu čvrstoće na savijanje.
Ispod površine, zrna pod pritiskom pokušavaju da vrate površinu u njen prvobitni oblik proizvodeći poluloptu hladno tretiranog veoma napetog metala. Udubljenja koja se preklapaju formiraju ravnomeran sloj rezidualnog pritisnog napona.
Dobro je poznato da pukotine ne nastaju i ne razvijaju se u zonama pritisnog napona. Imajući u vidu da skoro svi lomovi usled zamora materijala i korozije nastaju na površini ili blizu površine dela, pritisni napon izazvan sačmarenjem omogućava značajno produženje korisnog veka upotrebe dela. Razmera rezidualnog pritisnog napona koji nastaje sačmarenjem je u najmanju ruku jednaka polovini zatezne čvrstoće materijala koji se sačmari.
U većini slučajeva dugotrajnog loma, najčešći uzrok je zatezni napon. Ovakvi naponi mogu da nastanu od spoljašnjih opterećenja ili kao rezidualni naponi nastali tokom proizvodnih procesa kao što su zavarivanje, brušenje ili mašinska obrada. Zatezni napon teži tome da razvuče ili razdvoji površinu što može da dovede do nastanka pukotina. S obzirom na to da se rast pukotina značajno usporava u sloju na koji se vrši pritisak, povećanje dubine ovog sloja dovodi do povećanja otpornosti na pucanje.
Sačmarenje sa kuglicama (mikro kovanje) je najekonomičniji i najpraktičniji način da se obezbedi rezidualna kompresiona čvrstoća površine.
Više o opremi za sačmarenje sa kuglicama.
Preoblikovanje površina sačmarenjem (mikro kovanjem) je veoma fleksibilan proces hladnog formiranja površine koji je razvijen na osnovu sačmarenja i koji omogućava formiranje složenih oblika koji bi primenom konvencionalnih metoda zahtevali brojne mašinske resurse i veliku potrošnju energije. Preoblikovanje površina sačmarenjem (mikro kovanjem) se koristi za formiranje najsloženijih zaobljenja na aluminijumskim krilima tokom proizvodnje aviona. Preoblikovanje površina sačmarenjem (mikro kovanjem) se koristi za formiranje školjke trupa aviona i segmenata rezervoara za potrošne sisteme za lansiranje u svemirskoj industriji.
Preoblikovanje površina sačmarenjem (mikro kovanjem) je često najefikasniji način oblikovanja zaobljenja u poređenju sa razvlačenjem, pritiskanjem ili savijanjem. Sedlaste forme se takođe mogu postići primenom postupka preoblikovanja površine. S obzirom na to da se formiranje udubljenja vrši bez upotrebe alata, potrošnja materijala je u velikoj meri smanjena, pa su eliminisani visoki troškovi razvoja i proizvodnje alata.
Preoblikovanje površina sačmarenjem (mikro kovanjem) je toliko fleksibilan proces da može da promeni oblik predmeta nakon njegove proizvodnje.